Kakupäev ja laste laupäev

Nagu juba tavaks on saanud, ootame isadepäeva-eelse laupäeva keskpäeval kõiki huvilisi loomaaia põhjavärava lähistel asuvale kullimäele kakupäeva tähistama. Vaatame otsa neile suurte silmade ja kohevate sulgedega ööaktiivsetele röövlindudele. Uurime, kuidas nad nii hästi kuulevad, nii vaikselt lendavad ja nii osavalt saaki püüavad ning arutame, miks on kakuisad poegade üleskasvatamisel asendamatud. Saame teada, kui palju on kakke meie loomaaias, Eestis ja mujal maailmas. Uudistame kakkude sulgi, mune, räppetompe. Saame osa lindude söötmisest ja elukeskkonna rikastamisest.

Praegu sügisel on kakud aktiivsed ja häälekad. Lumekakk uhas tibutaval kesknädalal hoolega sulgi oma väikeses vannis ja lasi aeg-ajalt kuuldavale pikki hüüdeid.

Vöötkakk kükitab oksal, silm ümmargune peas. Ka kõrvukrätsud, habe- ja händkakud ning damaani kassikakk seiravad hoolega ümbrust. Suur kassikakk aga laseb hiirel hea maitsta. Ainult kodukakud, meie kõige öisema eluviisiga kakud kissitavad silmi pimeduse saabumiseni.

Sügispäeva hämaruses on varakult liikvel ka kullimäel elavad ilvesed.

Oktoobri alguses sündinud pürjavasikas  kepsutab aedikus ja püüab ennast ise lõbustada, sest pürjalehmadest talle mängukaaslasi ei ole.

Pehme ilm lubab kurgedel õueaedikutes toimetada ja kõlavalt kruugutada. Ka aksishirved ja gaur Agata saavad veel õues jalutada.

Gaurile pandi siseruumi kolm kõrget pottides banaanitaime. Banaanidel soe kasvada ja Agatal talvehämus rohelust ümber, pealegi maitsevad banaanilehed talle hästi.

Veritsemise tõttu tehti esmaspäeval tervisekontroll üheksa-aastasele amuuri leopardile Muusile. Ultraheliuuringu läbiviimisel olid loomaaial taas abiks NordicVet loomakliiniku loomaarstid Ingrid Hang ja Marleen Emilie Vilderson. Vajalikud meditsiiniseadmed tõi kohale UAB MedUS Medical Eesti filiaal.

Uuring näitas leopardi emassuguelundites põletikku, mida esialgu püütakse ravida ilma kirurgilise sekkumiseta. Muusi on ka liialt juurde võtnud, ta kaalub juba 60 kilogrammi.

Amuuri leopard Alexei hüppas oma vasaku jala oktoobri lõpus uuesti lonkama ja saab samuti ravi.

Laste loomaaias elaval künnivares Katjal trimmiti nokka ja küüniseid.

Manulitel tõsteti pesakastid aedikutest välja, et stimuleerida neid rohkem liikuma. Manul Altani, kes veetis viimasel ajal eriti palju aega pesakastis, kaalus kontrollimisel lausa seitse kilogrammi. Nüüd istub ta jälle mossis näoga oma kõrgel lemmikriiulil.

Keskkonnahariduskeskuse fuajeesse pandi välja Gdański Läänemere Kultuurikeskuse koostatud näitus Poola, Leedu, Eesti, Läti ja Norra kunstnike töödest „Kas Läänemeri jääb meiega?“.

Keskuse ees näeb ülevaadet loodusfotograafide iga-aastase fotojahi Vereta Jaht 2023 parimatest töödest.

Laupäev on järjekordne laste laupäev – kuni 19-aastased lapsed ja noored saavad loomaaeda külastada tasuta.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart