Kuidas loomaaia loomad endale nimed saavad?

Maailma loomaaedades on loomadele nime andmisel tuginetud nii vanaloomade nimedele, kasutatud liigi loodusliku leviku piirkonnas levinud nimekujusid, leitud nimi mõnest kirjandusteosest või kasutatud päriselus tuntud staaride ja prominentide nimesid.

Näiteks Whipsnade’i loomaaias elas hunt Jacob, tuntud Videviku-saaga libahunt Jacobi nimekaim, surikaadid John, Paul, George ja Ringo, šimpans Elvis.

Londoni loomaaias, kus filmiti esimene Harry Potteri film, elas lustlik ja trikke armastav saarmatüdruk (saarmas on inglise keeles otter) Harri.

Rotterdami loomaaias said tuntud jalgpalluri Giovanni van Bronckhorsti järgi endale nimed Gio ja Vanni kaks sumatra tiigri kutsikat. Elevandijumbule nime andmiseks korraldati aga konkurss ja tuhandete pakutud nimede hulgast valiti välja Faya (’tulihingeline, südikas’). Külmarohtude firma Vicks, kes hakkas Rotterdami loomaaia jääkarupoja vaderiks, andis pojale nimeks Vicks.

Helsingi loomaaias sündinud aasia lõvi, kes elas Tallinna loomaaias, sai omale nimeks Xylitol teda toetanud närimiskumme tootva firma järgi. Tallinnas kutsuti teda suupärasemalt Ksjušaks.

Aga Tallinna loomaaia loomad?

Tallinna loomaaias sündinud või siis mujalt saabunud ilma nimeta loomad on endale nime saanud samuti päris mitmel moel.

Amuuri leopardi esimesed kutsikad, kes sattusid sündima Tallinna päeval, 15. mail, said endale nimed Tallinna linnavalitsuse toonaste juhtfiguuride järgi: Edgar, Toomas ja Kaia. Järgmise kahe kutsika puhul korraldati nimekonkurss. Teineteisest sõltumatult pakkusid kaks inimest kutsikatele Amuurimaa järvede nimesid Hasan ja Hanka, mis loomaaednike poolt heaks kiidetigi. Kolmanda pesakonna kutsikale kujunes nimi tänu veebikaamerale ning poja kasvu ja arengut jälgivatele tulihingelistele fännidele. Tugevale ja jõrmile kutsikale sobib nimi Baruto ülihästi. Veel on amuuri leopardi kutsikatele nimesid andnud nii nende vaderid ja ka loomaaiasõbrad.

Jääkarude Vaida ja Franzu neljandale pojale nime saamiseks kuulutati samuti välja konkurss. Vanemate nimedest tuletatud ja kõige enam pakutud nimi Friida valitigi karupojale nimeks. Kui Friida suureks kasvas, sai ta endale kaaslaseks jääkaru nimega Nord. Nende esimese poja nimi valiti samuti konkursiga ja selleks sai Nora. Teise poja nimeks aga andis konkurss Aron.

On juhtunud ka naljakaid äpardusi. Nii ristiti üks Tallinnas sündinud jääkarupoeg kahe prominendi Mart Laari ja Mart Siimanni poolt Mardiks, mõne aja pärast aga selgus, et tegemist on emasloomaga, ning nimi muudeti Martaks.

Loomadele on nime andnud ka vaderid. Surikaadipoiss Hank sai nime tema toetajaks hakanud Haabersti Avatud Noortekeskuselt. Krakovist nimeta saabunud rookassi vaderiks hakkasid Audentese kooli õpilased, kes andsid talle nimeks Kusti.

Mõnikord on loomad endale nime saanud loomaaias oma sünnipäeva tähistanud lastelt. Nii on sünnipäevalapsed saanud nime panna aafrika kannuskilpkonnadele. Elevandimaja kilpkonnaaedikus tammusid seejärel Odie, Artur, Villu ja Lotta-Aleksandra.

2011. aasta suve hakul loomaaias sündinud kahele ilvesetüdrukule kutsus loomaaed nimepanijaiks Eesti toonase presidendi Toomas-Hendrik Ilvese tütred. Ilvesekutsikad said nende järgi nimed Kristiina ja Keiu.

2017. aasta viimasel päeval sündinud kihnu maalamba talleke (ta on esimene loomaaias sündinud kihnukas) aga sai nimeks Laasirahu, lühemalt Laasi. Nimelt tuli loomaaednikel mõte hakata kihnu maalamba kui kohaliku põlistõu talledele nimesid valima Eesti väikesaarte nimede hulgast.

Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-16
  • Loomaaed 9-17
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-16, T-P 10-16
  • Vihmametsa sissepääs kuni 15:30
  • Laste loomaaed 10-17
  • Meenepood 10-16.30

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart