Liigikaitseuuringute keskus

Tallinna loomaaia teadus- ja liigikaitsetegevus on koondunud loomaaia liigikaitseuuringute keskuse ümber. Keskus kasvas välja euroopa naaritsa paljundamise ning loodusliku asurkonna loomise projekti vajadustest. Liigikaitse keskuse peamine ülesanne on euroopa naaritsa (Mustela lutreola) paljundamine ja tehispopulatsiooni haldamine ning seal on alates 1992 a. koordineerinud üle-euroopalist euroopa naaritsa paljundusprogrammi (European Endangered Species Program). Kuna keskuse territooriumil asuvad taasasustamise eesmärgil peetavad loomad, hoitakse nendega võimalikult väikest inimkontakti ning seetõttu on ala külastajatele suletud.

DSC_2167

Ajalugu

Esimesed naaritsad toodi loomaaeda endise direktori Mati Kaalu initsiatiivil juba 1980ndatel. Seejärel hakkas naaritsate paljundamise ja uurimisega tegelema loomaaia teadur Tiit Maran. Naaritsate tehistingimustes paljundamine oli alguses keeruline, kuid 1990ndatel töötati välja tänapäevane paljundamismetoodika ning naaritsate arv hakkas järk-järgult kasvama. Eelmise sajandi lõpus oli loomaaias juba 100 naaritsat ning nende loomade najal sai 2000. aastal alguse naaritsate taasasustamise projekt Hiiumaal. Liigikaitseuuringute keskuses on jooksvalt tehtud ka teadusuuringud ning selle hõlbustamiseks valmis 2014. aastal keskuse kaasaegne hoone, milles 2017. aasta kevadel alustas tööd ka DNA uuringute labor. Aja möödudes osutus vajalikuks naaritsate 20 aastat vanad ja amortiseerunud aedikud välja vahetada ning 2019. aastal valmis uus 100 aedikuga naaritsate paljunduskompleks.

Tegevus

Liigikaitseuuringute keskus tegeleb nii liigikaitse praktilise tegevusega kui ka teadusuuringutega. Keskuse tegevused on läbi põimunud mittetulundusliku liigikaitselise sihtasutuse Lutreola ettevõtmistega, millest olulisim on naaritsa saarelise asurkonna loomine ning selle haldamine Hiiumaal. Loomaaiast on aastatel 2000-2016 Hiiumaale viidud pea 600 euroopa naaritsat.

Foto: Tiit Maran

Keskuse arendatavateks tegevussuundadeks on:

 1. Re-introdutseerimisbioloogia
 2. Ex situ populatsioonide bioloogia ja sigimine
 3. Loomade heaolu, sh keskkonnarikastamine ja loomade treenimine
 4. Geneetilised uuringud
 5. Loomaaia liigilise koosseisu andmete haldamine ja regulaarne analüüs

Liigikaitseuuringute keskus teeb tihedat koostööd Maailma Looduskaitse Liidu liigikaitse (IUCN SSC) komisjoniga. 2014. aastal korraldati loomaaias komisjoni aastakonverents. Selle konverentsi materjalid on saadaval siin. Keskusel on tihe koostöö ka Maailma Looduskaitse Liidu punase nimistu (IUCN Red List) koostajatega ja paljude ülikoolidega. Eestis on olulisemad partnerid Maaülikool, Tallinna Ülikool ja Tartu Ülikool. Välismaal on tihedat koostööd tehtud Viini Veterinaaria Ülikooli, Kuoppio Ülikooli, Helsinki Ülikooli ja Stockholmi Ülikooliga.

Loe rohkem Euroopa naaritsast siit ja siit.

Avatud

 • Kassa
  9-17
 • Siseekspositsioonid *
  10-18
 • Laste loomaaed
  10-17

* Siseekspositsioonid on esmaspäeviti suletud
Loomaaias võib viibida kuni kaks tundi pärast kassade sulgemist

Kuidas tulla

Paldiski mnt värav

Peatus ZOO: buss nr 21, 21B, 22, 37, 41, 42 ja 43; autoga, jalgrattaga või jalutades

Ehitajate tee värav

Peatus Meistri, Nurmenuku või Karikakra: nt buss nr 10, 12, 16, 26, 27, 28, 37, 41, 42, 43 ja 45; autoga, jalgrattaga või jalutades

VAATA VÄRAVATE ASUKOHTI KAARDIL

Kontakt

E-R +372 6943 300; Hädaabi: 512 69 65
zoo@tallinnzoo.ee

Ehitajate tee 150 / Paldiski mnt. 145, Tallinn

Tagasiside