Läinud nädalal alustasime lumeleopardide kokkuharjutamist. Nooruke emasloom Makalu on kaaslasest huvitatud, kuid isasloom Somu ei soovi suhelda, kui tajub inimeste kohalolekut.
Kesknädala hommikupoolikul avati Somule pääs suurde ekspositsiooniaedikusse, kuid ka sinna keeldus loom esiti minemast. Alles õhtupimeduse saabudes läks Somu suurde aedikusse ja uuris seda põhjalikult kogu öö. Neljapäeva hommikul avati lumeleopardide elualal kõik luugid ja loomad saavad nüüd omapäi suhteid arendada, sügavas tuhkjas lumes hüpata ja teineteist luurata.
Teisipäeva hommikuks oli taevastesse kõrgustesse lennanud loomaaednike ja paljude loomaaiakülaliste suur lemmik ronk Jaška, tema aeg oli ümber saanud. 1984. aasta juunis Eestimaa loodusest loomaaeda sattunud rongapoja elu oli kirev. Ta kasvas üles inimeste juures, õppis inimestega suhtlema ja oma nime ütlema. Kui Jaška puurivõre loomaaias selle sajandi algul katki lõigati ja ta toonaste nn loomapäästjate poolt vabadusse peletati, ei lennanud ta ära, vaid jäi lähedusse ja otsis oma inimesed üles, et tagasi koju pääseda. Koos paarilisega kullimäel elades püüdsid nad kahepeale kinni ja tõmbasid lõhki rändroti. Kord, kui külastaja Jaškale läbi võre kuldsõrmust pakkus, napsaski ta selle ja pistis kiiresti põske tallele. Siis oli talitajal tükk tegemist, et leida maius, mille vastu ronk nõus oli sõrmust vahetama, et omanik oma vara tagasi saaks.
Neid lugusid on palju. Aprillis oleks Jaška saanud 40-aastaseks. See on kõrge vanus ühe värvulise kohta. Londoni Toweris on rongad elanud üle 40 aasta vanaks, seal nad on juba ajalooliselt väga hoitud ja au sees.
Külm maalib vaateklaasidele kauneid jäälilli. Kulaanid on oma aedikus ärksalt liikvel. Mullu koorunud noored hõbefaasanid ja kuningfaasani kanake külma lumerohkust ei pelga ning siblivad hoolega.
Liigikaitsekeskuse naaritsale meisterdas talitaja lõbusa lumememmepea ja peitis sinna sisse toitu.
Muskusveiste aedikusse videvikus eksinud metskitsele tegid aedikuperemehed nii hoogsalt tuule alla, et lumele jäid vedelema suured karvatuustid, enne kui metskits üle aia plagama sai.
Soojas troopikamajas näitavad araraunad oksi järades oma noka tugevust. Madagaskari sisiprussakad asjatavad asjalikult terraariumis. Paksunahaliste majas elavad sudaani maasarvikud veedavad üha meelsamini aega üheskoos ja armastavad läbi vaateklaasi inimesi jälgida. Berberi vööthiired aga riputavad end okstele tukkuma.
Külma ilmaga on elevantidel õue vähem asja, sestap pakutakse neile enam tubaseid tegevusi: läinud reedel joonistasid meie kolm elevanti talitajate ärgitusel valmis omanäolised pildid.
Loomaaia biopangast saadeti Soome Oulu ülikooli 222 lendorava väljaheite- ja koeproovi. Sealsed teadlased uurivad nii Soome kui ka Eesti lendorava populatsioonide liigikaitse genoomikat. Eesti lendoravauurijad hoiustavad loomaaia biopangas aastatel 2013–2023 seirel kogutud proove, millest Soome saadeti eelkõige kordusproovid. Biopanka jäi lendorava proove ka edaspidisteks uuringuteks.
Esmaspäeval alustas tööd Tallinna loomaaia uus direktor Kaupo Heinma.