Lumeleopard Makalu näitab ennast hästi

Läinud nädala teises pooles õnnestus loomaaednikel viimaks meelitada lumeleopard Somu suurest ekspositsiooniaedikust väiksemasse. Ja nii jõudiski lumisel ning päikeselisel laupäeval kätte päev, mil nooruke Prantsusmaal sündinud ja detsembris Tallinna jõudnud emane lumeleopard Makalu pääses esmakordselt loomaaiakülaliste ette. Suure aediku lõhnad ja avarus pelutasid teda algul veidi, kuid õige pea nuuskis, uuris ja kõndis julgelt uudishimulik loom läbi kõik oma uue eluala lumised künkad, orud ja koopad ega peljanud pealtvaatajaidki.

Nädala alguse niiskus härmatas metsa kaunilt mustriliseks. Ning kuigi nädala edenedes viisid soojakraadid ja vihm taas kord kogu valge ilu, jääb siiski loota, et talvel jagub veel jaksu külmakraadideks ja lume puistamiseks.

Lumeilm meeldib eeskätt muidugi jääkarudele. Siis saab liugu lasta, end mõnusalt lumes rullida ning pallide, kanistrite ja okstega mürada. Ning kui lihtsalt hullamisest väheks jäi, võttis jääkarumürakas Raspi ette tõelise jõunäitamise ja nihutas paigast aedikus lamava suure jämeda tüve.

Ka liigikaitseuuringute keskuse väikekiskjad euroopa naaritsad naudivad lume tekitatud lisavarjepaikades tegutsemist.

20. jaanuari hilisõhtul munes habekotkaema teise muna. Järgmisel hommikul paigutati esimene muna igaks juhuks inkubaatorisse, sest varem ei ole meie emalind haudumist lõpule viinud ega tibusid välja haudunud.

Vöötkakupaar kullimäel sai endale talitajate meisterdatud uue vahva pesapaku. Kassikakud huikavad vastamisi, kaelus- ja raisakotkad nokitsevad pesa ehitada.

Paksunahaliste majas kaaluti ära pruun-harjasvöölane, ta kaalub 3,78 kilogrammi, ja surikaadid: emased kui peregrupi tähtsamad liikmed kaalusid veidi üle kilo, isased 800–900 grammi.

Surikaatide kaalumine on lõbus, aga väga suurt keskendumist nõudev tegevus. Esiteks on vaja saada vilkad loomad ühekaupa kaalule. Seejärel tuleb ära tunda loom, kes kaalule astub, ja samal ajal jätta meelde kaalunumber, et see hiljem üles kirjutada. Vahel ei taha isend, kes on juba maiuse maigu suhu saanud, kaalul seismise ja preemia saamise võimalust teistele loovutada. Ja loomulikult teevad kärmelt ringi sebivad surikaadid ise kõik selleks, et segadust suurendada.

Laupäeval, 21. jaanuaril külastas Eestis visiidil viibinud Euroopa Komisjoni keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičius Tallinna loomaaeda. Pärast kohtumist Eesti keskkonnaministriga loomaaia loodushariduskeskuses tutvusid keskkonnavolinik ja keskkonnaminister koos oma delegatsioonidega Tallinna loomaaia direktori Tiit Marani juhtimisel euroopa naaritsa paljunduskeskuse ja liigikaitselaboriga. Vaata siia.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-18
  • Meenepood 10-17

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart