Lumi ja päike kingivad veidike helgust

Loomaaednikele suurt lootust ja üleelamisi toonud nädalalõpp möödus. Inimesed kurvastavad koos pojad kaotanud jääkaru Friidaga, kuid elu peab edasi minema. Vähemalt pakub jääkarudele kohaste ilmaolude saabumine veidigi lohutust. Friida liugleb jäistel radadel, nakitseb päkaaluseid puhastada, püherdab ja magab pikalt. Raspi aga ei jäta vahele oma igahommikusi ujumisringe.

Sünnipäevaüllatuse maitsva keeksi ja küpsised sai jääkarumürakas Raspi kätte pühapäeva hommikul kui täitus tema 16. eluaasta.

Kesknädalal sadama hakanud lumi pakub rõõmu ja põnevust paljudele. Noored lakkhundid silkavad võidu. Jaapani makaagid tulevad vaateklaasi juurde läbi lume päikest püüdma. Kaameli tihe soe vill hoiab niiskust ja külma hästi eemal. Muskusveis Henrik tuuseldab lumes mõnuga, sügab end vastu lumiseid palke ja ajab suurt palli enda ees nagu lumesahka.

Sudaani maasarvikuid, neid suuri ja omapäraselt karismaatilisi linde, on nüüd võimalik näha ka talveajal. Oktoobris Prantsusmaalt saabunud emane sudaani maasarvik viidi läinud reedel paksunahaliste majja. Kuni kevadeni elab lind, kellele anti kaunis nimi Safira, ajutiselt ninasarvikulatris. Veel enne aastalõppu kolib sinna ka tema tulevane kaaslane isaslind Djoni.

Loomaaednikud võtsid taas ette oma hoolealuste kaalumise. Karakalid Barak ja Barunka kaaluvad vastavalt 17 ja 12,6 kilogrammi. Ilves Riina kaal näitas 25,5 kilogrammi. Nooruke serval Taw kaalub 7,4, manul Mars 6, korsakid Rita ja Rudis vastavalt 2 ja 2,2 kilogrammi. Karumaja kõrval elav naarits Mars aga kaalub natuke üle kilogrammi.

Võrreldes aasta algusega on surikaadipere liikmete kehakaalud veidi ühtlustunud. Endiselt on kõige raskem pesakonna emane poeg nimega Saba (tema saba on veidi lühem kui teistel). Muidugi on ta toidu võtmisel alati esimene ja väga võitlev nagu võis näha ka neljapäeval ette antud lumepallist prussakate välja kraapimisel.

Läinud laupäeval saabusid Tšehhist Děčíni loomaaiast meie liigikaitsekeskusesse kaks naaritsat. Loomad sündisid sel suvel ja see oli suur sündmus, sest Děčín oma kollektsioonis oleva ühe naaritsapaariga on ainuke ohustatud liikide Euroopa programmis (EEP) osalev tavaline loomaaed, kus on õnnestunud üle pika aja naaritsatelt järglasi saada. Peale Tallinna loomaaia liigikaitsekeskuse, kus naaritsate säilitamise, paljundamise ja loodusesse tagasi viimisega tegeletakse juba üle 30 aasta, on nende väikekiskjate sigimine õnnestunud veel vaid Saksamaal Osnabrückis euroopa naaritsa kaitse keskuses EuroNerz ja Prantsusmaal Zoodysee loomapargi paljunduskeskuses.

Et Tallinna jõudnud noortel naaritsatel veel nimesid ei olnud, otsustasid meie töötajad anda isasele nimeks Mendel kuulsa Tšehhi geneetiku auks ja emasele Elbe Tšehhist alguse saava jõe järgi.

Samast pesakonnast saadeti kaks naaritsat ka Prantsusmaale Zoodyssee loomaparki.

Kolmapäeval käisid loomaarstide juures terviseuuringus 14-aastane isane valgesaba-okassiga ja seitsmeaastane isane valgetups-marmosett. Peale vajalikke protseduure pääsesid mõlemad tagasi oma liigikaaslaste juurde.

Neljapäeval viidi neli emast ida-sinilammast ajutisest elupaigast suurde sinilammaste karja alpinaariumis. Ühtlasi kontrolliti ka nende tervist ja viidi läbi vajalikud protseduurid.

Esmaspäeval aitasid Swedpanga vabatahtlikud loomaaia aianduse ja heakorra osakonnal puulehti riisuda.

Juba sel laupäeval, 25. novembril alustavad loomaaias traditsiooniks kujunenud retked õhtuhämaruses.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart