Märgid peatsest õnneajast õues süvenevad vääramatult

Kevad tuleb vääramatult. Paiseleheõied sirutuvad päikese poole, koerliblikas peesitab laudseinal, arukuklaste kuhilpesa kihab ja sinikaelad taaruvad paariti pesapaika otsides.

Kui nädala algul kisklesid naerukajakad lapikese jäävaba maa pärast linnutiikidel, siis nüüd on vesi suuresti lahti ja lärmakas koloonia sätib end pesitsema.

Kesknädalal lubati ekspositsiooni lumeleopard Somu. Austriast Salzburgi loomaaiast läinud aasta detsembri alguses Tallinna jõudnud kaheaastane irbisepoiss ei ole väga suhtlemisaldis, ta toimetab aedikus pigem varahommikul ja õhtuvidevikus. Otto III elab nüüd külastajate eest varjatud alal.

Tallekeste sünni otsa tegid lahti buhhaara uriaalid: Rootsist Nordens Arkist pärit väärtuslike geenidega buhhaara uriaalijäära Joca karjas sündis neljapäeva hommikul esimene talleke.

Jääkarude aedikus võib kevade puhul tabada korraga üht suhteliselt valget karu ja teist parajat porikaru. Vööthüäänid lesivad päikeses, sinilambajäärad kepsutavad, surikaadid asjatavad õueaedikus. Ka kääbusjõehobu Pupa otsib päikeselisel päeval aedikus tärkavaid rohuliblesid.

Unisest talveajast virgunud pesukarusid näeb jälle õues tegutsemas.

Elukeskkonna rikastamise mõistatuse päeval sai karakal Barak aedikusse keerleva toidutoru, mille looduskooli õpilased mõni aasta tagasi pesukarudele valmistasid. Barakil õnnestus toidutorusse pandud surnud rott poolkogemata torust välja kallutada, kuid ega ta seekord hästi aru saanud, kuidas see juhtus.

Pintšetamariinid veel õue ei saa ja jahivad toataimede vahele lastud putukaid. Harilik leeguan nautis dušši. Troopikamaja uue suure mereakvaariumi elutingimusi asus testima vöödiline piitsselg.

allinna loomaaia liigikaitseuuringute keskuses on naaritsate paaritusperiood täies hoos.

Naaritsate paljundusprogrammi raames saadeti läinud nädalal neli looma Tšehhi: üks paar viidi Děčíni loomaaeda ja teine paar Pavlovi keskusesse. Sel kolmapäeval läks teele veel üks paar naaritsaid, seekord Soome Ranua loomaparki.

Järjekordsed toredad õpilasuurimused on loomaaia spetsialistide ja talitajate toel valmis saanud. Läinud aastal valmisid Tallinna Prantsuse Lütseumi õpilase Olivia Parkmani uurimus „Tallinna Loomaaia valgetups-marmosettide elukeskkonna rikastus ja selle mõju nende loomade käitumisele“ ja Tallinna 21. Kooli õpilase Martin Paggi praktiline töö „Tallinna Loomaaia keskkonnahariduskeskuse maopuuride tehniline teostus loodusharidusõppe tõhustamiseks“. Esimene töödest jõudis ka õpilaste riiklikul teadustööde konkursil teise vooru.

Tänavu kevadeks aga sai valmis Tallinna 32. Keskkooli õpilase Kati Britta Moora õpilasuurimus „Kilpkonnade heaolu parandamine keskkonnarikastuse abil“, kus uuriti nii loomaaia maismaa- kui ka vee-elulisi kilpkonni ja muudeti nende elu erinevate rikastusvahendite abil põnevamaks.

Loomasõprade ringi lapsed meisterdasid elukeskkonna ja käitumise rikastamise vahendeid seekord looduskooli eluslooduse klassi madudele: amuuri roninastik Suusi ja kolumbia viker-silehuulboa Boy seiklesid seiklusrajal ja said  terraariumitesse küülikute näritud ja elevantide kooritud okstega ronimisseinad.

Saabuvate pühade puhul on looduskooli puhkenurgas üles seatud väike linnupesade ja -munade väljapanek.

Loomaaed on pühade ajal avatud tavapäraselt, nii nagu ka igal äri- ja puhkepäeval.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-18
  • Meenepood 10-17

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart