Maailma paremaks muutmiseks või kellelegi heateo tegemiseks pole vaja omada miljoneid, vaid pigem suurt ja lahket südant. Viimaste aastate suurenenud huvi loomaaia vaderiprogrammi vastu annab märku, et Eestis elab palju suure südamega inimesi, kellele lähevad korda loomade heaolu ning haruldastele ja ohustatud liikidele suunatud tegevused.

Vaderiprogrammiga on pühendunud loomasõpradel hea võimalus toetada oma loomaaia lemmikuid. Selle toetusega aitab vader nii oma väljavalitud looma elukeskkonna ja heaolu parandamisele kui ka kogu loomaaia arendamisele kaasa. Lisaks suunatakse 10% laekunud vaderite toetusest erinevatele liigikaitseprogrammidele. Tänaseks on loomaaial 113 aktiivset vaderit, kes üheskoos on sel aastal toetanud rohkem kui 50 loomaliiki ligi 52 000 euroga. 

Mis siis ikkagi on see, mis paneb mõnda inimest, perekonda, kooli või ettevõtet vaderiprogrammiga liituma?

“Üheskoos saame teha suuri asju”, tõdeb Tallinnas ligi 900 õpilasega ujumiskooli “Ujume Koos” juhatav Julia Kurbat. “Ujumiskooli luues teadsime kohe, et soovime õpetada lastele mitte ainult ujumist, vaid palju enamat – soovime neid õpetada olulisi väärtusi hindama, kujundades neis häid harjumusi. Nii juhtuski, et lisaks ujumistundidele korraldame oma lastele ka erinevaid üritusi ning üheks iga-aastaseks traditsiooniks on sõbrapäeva tähistamine. Oskus leida ja hoida sõpru on väga oluline”, ütleb Kurbat.

Spordiklubi Ujume Koos sõbrapäeval 2023. Foto: Ujume Koos

Julia räägib, et üheskoos lastega leiti, et lisaks inimsõpradele on meie sõbrad ka loomad ning sõbrapäeva tähistamiseks oleks vahva külastada loomaaeda. Nii sündiski idee teha sõbrapäevaks loomadele väike kingitus.  Uuriti loomaaia loomade toetamise programmide kohta ning üksmeelselt otsustati hakata hallhülge vaderiks. Julia märgib, et vaderiloomaks sai hallhüljes valitud just seetõttu, et ta on hea ujuja ning üks Eestis elavatest hülgeliikidest. “Hallhülge graatsilist ujumist võib jälgida tunde – ta ujub nii selili kui kõhuli, oskab pikalt hinge kinni hoida ning pinnale tõustes puristab toredalt. Kõiki neid ujumisoskusi õpivad ka meie noored ujujad.” 

Hallhüljes Ljelu. Foto: Inari Leiman
Hüljes Lätipoiss. Foto: Inari Leiman

Treenerite üllatus oli suur nähes, kui väga kõnetas loomade toetamise teema ujumiskooli õpilasi ja nende peresid. “Loomaaias sõbrapäeva tähistades näitasid lapsed uhkusega oma vanematele ja sõpradele ujumiskooli nimega vaderisilti”, rõõmustas Julia Kurbat laste heateo üle ning lisas: “Vaderiprogrammis osalemine ja sõbrapäeval loomaaia külastamine on olnud ujumiskoolile hea võimalus õpetada lastele hoolivust, teiste aitamist ning ühtekuuluvustunnet”.

Soov kõik kiisud nurruma panna

Kalakasside pikaajaline vader, Eesti kapitalil põhinev pereettevõte Urr & Nurr, utsitas oma inimesi nii tööalaselt kui ka eraisikuliselt jõuludeks vaderlust kinkima. “Nagu ka meie nimi Urr & Nurr ütleb, tahtsime kõik kiisud nurruma panna”, tõlgendab mõnusa paralleeliga Kätlin Lauren-Sireli ettevõtte üllast soovi kalakasside vaderiks olemisel ja lisab: “See on nii armas viis teha head ja pakkuda meelerõõmu loomadele. Töötades lemmikloomadega, olles ise suured loomafännid ja pidevad loomaaia külastajad, oli loomulik samm ühineda vaderite programmiga.”

Kalakass Coral Rosa. Foto: Inari Leiman
Kalakass Tommi. Foto Sergei Burlakov

Kätlin jagab häid mälestusi oma ettevõtte suvepäevadest loomaaias: “Väga ere mälestus on sellest, kui käisime kogu kollektiiviga loomaaias firma suvepäeva pidamas  – broneerisime saali ja toitlustuse ning osalesime ööekskursioonil. Kõige parema ja vahetuma emotsiooni loomaaiast võibki saada öötundidel, mil kogu maailm on vaikne ja loomad, keda sageli üldse ei näe, hakkavad oma elu elama ja näeme neid nende tavapärases tegevuses.”

Admiralsi kink meeldis jääkaru Rasputinile väga. Foto: Helina Õunapuu

Teadlik valik parema tuleviku nimel

Admiralsi tegevjuhi Sergei Bogatenkovi jaoks on loomaaia toetamine olnud pikaajaline partnerlus. 

“Admirals on rahvusvaheline finantstehnoloogia ettevõte, mis tänaseks on tegutsenud juba üle 20 aasta. Meil on väga hea meel, et oleme Eestist alguse saanud ja tänaseks kasvatanud oma kohalolu kõikidele mandritele. Oma edu teistega jagamine, hoo andmine ja innustamine neile, kes vajaksid tuge, on üks meie põhiväärtustest”, tutvustab tegevjuht Sergei lühidalt ettevõtte visiooni. 

Sergei on väga rõõmus, et nad otsustasid ettevõttena hakata just jääkarude vaderiks. “Kuna tegutseme enam kui 150 riigis, näeme, kuidas loodus ja keskkond on muutumas. Loomade elupaigad kaovad ja mitmed liigid on sattunud väljasuremise ohtu. Ka jääkarude looduslikud kodud on kaotamas oma senist suurust. On oluline, et inimesed oleksid teadlikud sellest, millised tagajärjed on nende tegevusel ja käitumisel.” 

Admiralsi esindaja Triin Ott andmas üle Rasputini jõulukinki kuraator Allan Ermi8le. Foto: Helina Õunapuu

Sergei lisab, et jääkaru Rasputini toetamisega soovivad nad, et kõigil inimestel oleks ka tulevikus põhjust jääkarude üle rõõmu tunda. “Isana näen, kui palju rõõmu valmistab jääkarude mängulusti ja igapäevase elu vaatamine minu lastele. Aga ka täiskasvanuna on loomade jälgimine heaks võimaluseks mõneks ajaks töömõtted unustada. Loodusega koos olemine mõjub vaimsele tervisele väga hästi.”

Admirals on alati kaasanud oma ettevõtte töötajaid Rasputini tegemistesse. Mõni aasta tagasi valmis just Admiralsi töötajate kaasabil kõigile jääkarusõpradele mõeldud podcast, milles Aleksei Turovski tutvustab jääkarupoegade ja inimlaste sarnasusi. “Selle viieosalise saatesarjaga oli meil soov tõsta kõigi inimeste, sh ka meie enda töötajate teadmisi jääkarudest. Saime väga palju head tagasisidet sellele ettevõtmisele,” tunneb ettevõtte juht uhkust hästiõnnestunud projekti üle. Sergei usub, et jääkaru Rasputin poeb kõigi hinge, kes kord Tallinna loomaaeda külastanud on.

Kui Sinugi südames on mõni loomaaia asukas ning sooviksid liituda vaderiprogrammiga või teha heateo ohustatud liikidele, leiad toetuste kohta rohkem infot loomaaia kodulehelt.

Artikli autor: Helina Õunapuu, Tallinna loomaaia turundusspetsialist.

Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart