Päikeseline ja tegus septembrialgus

Suviselt soojal septembrinädalal lõi väike-lehelind laulu lahti, argusfaasani kukk aga asus kanakese ees pulmatantsu tantsima. Loomaaed on nüüd sügisel avatud tund aega vähem kui suvel.

Neljapäeval oli sünnipäev ühel meie uusasukal, ida-aafrika teravmokk-ninasarvikul Elbal. Elba sündis 28 aastat tagasi Dvůr Králové loomapargis ja elas seal kuni Tallinna saabumiseni. Ta on saanud emaks kolmele emasele ninasarvikule, vanaemaks kaheksale ja vanavanaemaks neljale ninasarvikuvarsakesele. Tema viimane kolmanda põlve järglane sündis 2023. aastal Chesteri loomaaias Inglismaal.

Päikeselisel sünnipäevahommikul lubati Elba esmakordselt õueaedikusse. Ta hakkas kenasti tulema, kuid kaugemale ukseesiset platsist siiski ei läinud. Ninasarvikud on ettevaatlikud loomad, kuid iga päev harjutades, julgeb ta kindlasti õige pea õues jalutada.

Lõuna ajal ootas Elbat latris kaunis ja maitsev sünnipäevaeine: kirsioksad, peedilehed, graanulikuhjake, alõtšad, granaatõunad, tilliõisikud ja pirni sisse pistetud hibiskuse õis.

Lumeleopardid vahetati aedikutes: külastajate ees on nüüd meie kuupoiss Somu. Aedikust mööda jalutades tasub olla tähelepanelik, sest mõnel seal liikumatult lebaval „kivil“ võivad olla silmad. 29. augustil sai Somu viieaastaseks.

Kaks tänavu sündinud kulaanivarssa võtavad aedikus omavahel mõõtu, nii et vanema varsakese ema peab ajuti vajalikuks lausa vahele astuda.

Hõõguvaid söetükikesi meenutava välimusega kaht noort süsikilpkonna, Lõuna-Ameerika asukat, näeb nüüd paksunahaliste majas.

Alpi ümisejad on oma aediku kenasti auguliseks kaevanud – maa all on tõenäoliselt vägev urusüsteem. Et talv üle elada, nosivad nad end praegu kenasti paksukesteks.

Laste loomaaia kanadele serveeriti roomajate terraariumipinnast koos seal elavate kakanditega. Esimesena julges hunnikukest uurima minna paduaanikukk Tõnu. Seejärel asusid siblima, nokkima ja pinnast sulgede vahele sopsutama teisedki kanad.

Alpakad ja kihnu maalambad laste loomaaias aga naudivad sügiseselt rikkalikku ninaesist rahulikult mäletsedes.

Amuuri leopard Alexei võttis teisipäeval julguse kokku ja läks uude tiigrioru leopardiaedikusse rohtu närima. Samas meeldib talle, nagu Muusilegi, kõrgel käigutorus pikutada ja ümbrust silmas pidada.

Kesknädalal lubati amuuri tiiger Aleksander suurde tiigriaedikusse. Uut ala uurides põrkas ta kokku elektrikarjusega ja tõmbas ühe traatidest katki. Välja tiiger aedikust ei saa, kuid karjuse parandamiseks tuleb nüüd oodata, millal tal kõht tühjaks läheb ning ta toru kaudu teise aedikusse sammub.

Punahundid ühelt poolt ja amuuri leopard Alexei teiselt poolt hoidsid tiigriaedikus toimuval hoolega silma peal.

Troopikamaja suur vöödiline piitselg sai seltsiks hulga pisikesi kaaslasi. Samas akvaariumis võib näha ka, kuidas meriroosahven meriroosi embuses kümbleb. Kaks suurt jõeraid ja nende omaette elavad pojad koos sõõrahvenatega vahetati omavahel elupaikades.

Kesknädalal betoneeriti troopikamajas krokodillide aedikute põrandaid: aedikud said uue põrandasoojenduse.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-18

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart