Suvelõpu toiduküllus annab jõudu talve üleelamiseks

Alpinaariumi kitslaste karjad nosivad rohetavail künkanõlvul. Kodukits tallega koliti kasevõsa-paradiisi alpakade juurde. Tüügassiga mõtiskleb esijäsemete randmemõhnadele toetunult, kas võtta amps aedikurohelusest või oodata talitaja toodavaid maiuspalu.

Jõesigadele avati pääs võsastunud kõrvalaedikusse. Noor emis Zlata võttis julguse kokku ning sukeldus tihedasse põldohaka- ja kasevõssa. Oli näha taimede rappumist, vilksamisi paistis oranž selg ja kostis mõnusat matsutamist – Zlata sai julguse eest tasuks uudismaa mahlased risoomid ja juurikad. Aeg-ajalt käis ta oma karjakaaslasi kaasa kutsumas, aga ei Pamelo ega Hans julgenudki läbi väikese tamburi astuda.  Nemadki tuhnisid hoolega, kuid vaid oma liivases aedikus.

Troopikamaja kõrval metsases aedikus tuustivad kaunilt graatsilised ida-kured oma pikkade tugevate ja teravate nokkadega maapinnast toidupoolist.

Korsakid näevad veel suviselt saledad välja, kuid manulid on hakanud juba talvekarva selga ja talvevarusid naha alla kasvatama.

Vööthüään lesib aedikus ja naudib suvelõpu lopsakust. Läbi põõsa piiludes võib avastada rohule tuduma keeranud lakkhundi.

Jääkaru Raspi eelistab täis kõhuga mõnusat uinakut aiaäärses puukoorelohus. Friida aga tunneb tungi rännata. Arvatavasti on nii ka looduses: peab ju poegimiseks valmistuv emakaru palju süüa leidma ja ennast kõvasti nuumama ning lõpuks ka õige pesakoha välja valima.

Teisipäeval, 29. augustil täitus meie Kuu-poisil, lumeleopard Somul (hindi päritolu poisslapse nimi Somu tähendab muu hulgas ka taevakeha Kuud) neljas eluaasta. Ta on enesekindlamaks muutunud, kuid eelistab endiselt varjul püsida. Mänguasjad tema aedikus muudavad asukohta ja toit saab söödud, kuid seda ainult siis, kui keegi ei vaata.

Somu sünnipäevaööl oli Tallinna taevas augustikuiselt hiigelsuur kohe-kohe täis saav kuuketas. Sinine superkuu, mis kerkis taevasse kolmapäeva öösel, jäi siin kahjuks paksude pilvede varju.

Pürjad on ringi tõstetud: meie vanim, 23-aastane pürjalehm Rimpsa ja 18-aastane pürjapull Muri lasti tagumisse aedikusse ning kaks nooremat pürjalehma – 22-aastane Maika, Muri poolõde, ja 5-aastane Gamra, Muri teise põlve järglane – toodi külastajate ette.

Faasanite ritta lasti jalutama juunis koorunud kuningfaasan ja kuus noort hõbefaasanit.

Eesti Haridustöötajate Liit hakkas vaderiks loomaaia händkakule ning viimasel augustipäeval kinnitati vaderisilt pidulikult händkakkude aedikule.

Kesknädalal aitasid 10 tubli vabatahtlikku Swedbankist ära koristada lumeleopardide aedikus maha trimmerdatud võsa.

Septembris ja oktoobris võtab loomaaed hoolivatelt inimestelt taas vastu kõrvitsaid ja köögivilju, vaata täpsemalt siit.

Oktoobris alustavate loomaaia looduskooli huviringide nimekirjad täituvad. Registreeruda saab siin.

Tuletame meelde, et 1. septembril muutus loomaaia lahtiolekuaeg: kassad on avatud kella 9–17, loomaaias võib jalutada kella 19ni.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart