Tähelepanu elurikkusele ja liigikaitsele

Loomaaia sünnipäevanädal oli väga tegus. Lisaks juba traditsiooniks saanud kõigile loodushuvilistele mõeldud info- ja tegevusrohkele loodushariduspäevale loomaaia 83. sünnipäeval 25. augustil, toimus kolmapäeval ja neljapäeval kahepäevane liigikaitsekonverents „Liigid, nende seisund tänases Eestis – kuidas edasi?“, kus kõneldi Eesti liikide seisundist, tutvustati liigikaitselisi teadusuuringuid ja avalikustati Eesti liikide ohustatuse hindamise tulemused.

Loomaaial on vedanud, sest siinsel pea 89 hektari suurusel mitmekesise ja eriilmelise looduskeskkonnaga territooriumil näeb lisaks eksootilistele eksponaatidele ka meie oma tavapärast elurikkust. Võib kokku põrgata halljänesega, tabada toimetamas uudishimuliku nirgi või leida rohututtide vahel roomamas kõdust ja puidujäätmetest toituva väärt huumusetootja suure seateo. Samuti tasub märgata, kuulata ja määrata meie metsatukkade laululinde või tabada õhtuhämaruses nahkhiiri saagijahil mööda tuhisemas.

Tänavu suvel laotas suure pelikanikuju kõrval loomaaia linnutiikidel lehed veepinnale ja puhkes õide 15 aastat põhjapinnas peidus olnud valge vesiroos, kelle allesolemist loomaaednikud enam lootagi ei osanud.

Loomaaia sünnipäeva hommikul lasti linnutiigi kõrkjastikku tagasi eelmisel õhtul loomaaia peale uitama läinud vabalt elava tuttvardi pojuke.

Ajuti kostub tiigiveelt kõva pladistamist – sinikael-pardid võiavad seal hoolega oma uusi sulgi ja valmistuvad ees ootavaks sügisrändeks.

Tiigrioru ehitusega kaasneva müra ja kaevamistööde tõttu on amuuri leopardide ekspositsioon tühi ja külastamiseks suletud. Amuuri leopard Alexei viidi läinud nädala neljapäeval ehitustsoonist veidi kaugemale ja ta elab nüüd vana karumaja endises suures tiigripuuris. Seni seal elanud amuuri leopard Darla lasti külastajate eest varjatud alale. Kuna Alexei vabatahtlikult transpordikasti minema ei soostunud, siis ta uinutati ja tehti talle ühtlasi ka täielik tervisekontroll. Sellisest kohtlemisest veidi solvunud Alexei ei kippunud end algul eriti näitama, kuigi uus põnev elupaik näib talle väga meeldivat.

Tallinna loomaaia ilveste vanuserekordit hoidev 23-aastane Getter enam kõrgustes ei roni, kuid liigub ringi, tunneb huvi talitajate tegemiste vastu ja ka isu on tal hea.

Muskusveised maiustavad pajuokstega.
Sini-paabulinnu tibud kasvavad, mis mühiseb, kõigil pisikesed suliskroonid peas.
Argusfaasanid munesid Eesti taasiseseisvumispäevaks kaks muna.
Ka Standingi päevageko munes järjekordse muna.

 

Kesknädalal saadeti Riia loomaaeda Tallinnas sündinud 9-aastane ilusate sarvedega sinilambajäär Nagan. Seal ootavad teda ees kolm sinilambautte.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-18

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart