Taliharjapäev tõi kevadtuuli

Läinud reedel, 13. jaanuaril munes esimese muna habekotkaemand. Kohe seejärel asus paar usinalt hauduma. Tallinna loomaaias on nii varane munemine esmakordne, kuid Euroopa loomaaedades alustavad habekotkad munemisega juba novembri lõpul.

Tuult, vihma ja paljaks sulanud maad näidanud talvevahe poetas kevade rinda isakaamel Hasanile. Tukk uduvihmast märg, mokad ja habe vahutortides kiikas ta kesknädalal igatsevalt üle aia emaste õuealale. Kui nood vaateväljalt kadusid ja lauta sisenesid, hakkas Hasan undama nagu udupasun, madalalt ja pikalt. Neljapäevane lörtsilumesadu aga pani tunded veidikeseks pausile.

Sooja ilmaga õueelu nautinud kured, pelikanid ja flamingod ning linnutiikidel sulistanud mustluik peavad nüüd samuti veidi tagasi tõmbuma. Lörtsilumel ei taha enam jalutada ei vööthüään ega pesukarudki.

Elevantidel ja ninasarvikutel aga ei ole lume vastu midagi. Aafrika savannielevant Carl maiustab hea meelega värske, puhta ja külma ollusega, teravmokk-ninasarvik Kibibi aga viskab saba selga ja jookseb aedikus lume tuhisedes.

Pealegi õnnestus elevant Carlil end üles sulanud saviaugus esmaspäeval paksult saviseks ja mõnusalt siniseks mätsida. Tuppa tulnud, pudistas ta seljast sadavaid savitükke igale poole. Talitajad tegid talle kaks päeva järjest dušši, aga veel neljapäevalgi olid tal savipüksid jalas ja kõhualune sinakas.

Manulid on juba mõnda aega ööpäev ringi koos ning uudistavad teineteise aedikuid ja pesakaste, kuid hoiavad siiski targu vahemaad. Amuuri leopard Alexei huilgab, aga Muusil ei ole kohtumiseks tahtmist.

Talveaja igavuse peletamiseks pakub talitaja ninasarvik Kibibile võimalust maalida. Nutikas ja julge loom tabas juba kolmandal treeningkorral ära, mida temalt oodatakse: kui talitaja talle lõuendit näitab, tuleb seda mokaga puudutada ja ongi preemia teenitud. Neljandal treeningkorral pakuti Kibibile näpuvärvi. Uudne asi tekitas veidi segadust, kuid varsti oli loomal selge, et ka mokaga värvi laialilükkamine lõuendil toob kaasa preemia.

Paksunahaliste maja roomajate ekspositsiooni koliti paar noori tokeesid – suuri Kagu-Aasia gekosid, kes on saanud nime oma iseloomuliku häälitsuse järgi.

Paksu mutšikihi all pikalt peidus olnud lühisaba-püüton oli kesknädalaks kestunud ja pinnase alt välja roomanud.

Loomaaia looduskoolis käib usin õppetöö, eluslooduse klassis aga kudrutavad teemanttuvid ja ruigavad merisead.

Riia loomaaias toimuvale EAZA (Euroopa Loomaaedade ja Akvaariumite Assotsiatsioon) loomaaialoomade toitumisalasele konverentsile sõitsid meie loomaaiast kolm spetsialisti.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-17
  • Meenepood 10-17

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart