Väärikas sünnipäevalaps näitas pidupäevalgi hambaid

Juba läinud aastal Tallinna loomaaia ilveste vanusrekordi püstitanud ilves Getter, kes tänavu 5. juunil sai 23-aastaseks (euraasia ilvese maksimaalne eluiga tehistingimustes on olnud 26 aastat), teab, et liikumine on elu. Ta marsib vana karumaja külastajate eest varjatud alal õhtupoolikuti vapralt oma aedikutes ringi. Läheduses elavad teised ilvesed – 13-aastane Lüsis ja 16-aastane Riina – eelistavad aga lesida ja haigutada.

Suvekuude kolmapäeviti saab taas jälgida eri loomade tegutsemist aedikutes ja kuulata loomaaednike kommentaare. Juunis näitavad ennast jõesead ja jääkarud, juulis kääbusjõehobu Pupa ja manulid ning augustis amuuri leopardid ja sudaani maasarvik.

Sel kolmapäeval tuustisid jõesead kändude, torude ja pappkastide seest maiuspalu otsida. Jääkarud aga lasid hea maitsta lihal, köögiviljadel, spetsiaalselt nende jaoks külmutatud jäätisel ja pajuokstel.

Esimene suve nägu ilm teisipäeval lubas laste loomaaia õueaedikusse lisaks kesk-aasia kilpkonnadele ka looduskooli eluslooduse klassis elava amuuri roninastiku ja kolumbia viker-silehuulboa. Amuuri leopard Darla aga kolis soojuse eest aediku kivipõrandale pikutama.

Kulaanid aitavad teineteisel vastastikku talvekarvast vabaneda, vahel aga võtavad valju hirnumise saatel üles kiireid jooksutuure. Julge meikapaar otsib teeveeres süüa ja laseb endale päris lähedale.

Sudaani maasarvik Djoni aga vaatab aedikus nõutult ringi ja otsib kaaslast Dendit, kes allaneelatud mündi tõttu möödunud reedel suri.

Loomaaia alpakadega toimus väike vangerdus: laste loomaaias sündinud musta karva alpaka Enna kolis alpakade suurde karja troopikamaja kõrval.

Sealsest karjast aga tuli laste loomaaia alpaka Leopoldile kaaslaseks punakaspruun iludus Della. Esimese asjana uues kohas võttis Della ette liivahunnikus püherdamise.

Reedel algab üle-eestiline loodusfestival teemal «Sinu naabrid toas ja õues». Loomaaia keskkonnahariduskeskuse fuajees saab sel puhul tutvuda näitusega «Umbrohud. Prahitaimed?» ja lahendada viktoriini. Samal päeval toimub sarja «Eesti elurikkus» 4. köite, entomoloog Mati Martini sulest ilmunud trükisooja raamatu «Kiilid» esitlus.

Pühapäeval on keskkonnahariduskeskuse ees muruplatsil avatud põnev tegevustelk. Loomaaia loodushariduse spetsialistid aitavad huvilistel vaadelda binokulaariga tiigiselgrootuid, parasiitide preparaate, aiaelustikku jms, teha tutvust konna skeletiga, mängida pildimänge, uurida vaatetoruga loomaaia linde ja muudki põnevat. Keskpäeval aga tutvustab dendroloog Olev Abner loomaaiaretkel põnevaid puid-põõsaid.

Esmaspäeval paneb loodusfestivalile loomaaias toreda punkti õhtune linnuretk, mida juhendab harrastusornitoloog Heiko Kruusi.

Loomaaia liigikaitseuuringute keskuses elavate lagritsate ühest pesakastist mai lõpupoole kostnud piiksumine andis tunnistust esimeste poegade sünnist. Poolteist nädalat hiljem pesakasti piiludes leidsid keskuse töötajad eest tubli pesakonna suletud silmadega lagritsapoegi. Et lagritsaema mitte liialt häirida, ei hakatud poegi veel üle lugema.

Samas keskuses elavate euroopa naaritsate poegimine hakkab lõppema ja naaritsaemad on ametis poegade üleskasvatamisega. Liigikaitsespetsialistid aga suundusid Hiiumaale 10. ja 11. juunil toimuvaid naaritsapäevi läbi viima.

Kagu-Aasia vihmametsa hoone sisustamine on täies hoos: sel nädalal tõsteti paika ja ubiti püsti toekad jämedad tüved, mille ümber paigutub haljastus.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-18

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart