Vihmametsamaailmast ja muust

Kagu-Aasia vihmametsahoone soojas niiskuses vohab troopikataimestik. Metsiku kahili ingveri kollased õisikud sirutuvad kõrgusse, tulipunased rooshibiski õied lisavad rohelusse värvi.

Õhujuured ripuvad kohati nii tihedalt, et on omaette kunst tabada looma nendest tekkinud kardina tagant.

Hoone asukatele näib nende pisikene vihmametsamaailm meeldivat. Lyle’i lendkoerad nahistavad kõrgel puuladvas, vahel hommikuti võib näha neid lendamas. Külastajate lemmikud aasia sõrmiksaarmad näitavad kaks korda päevas oma söömiskombeid. Muul ajal veerlevad vees ja müravad maapinnal, puhkavad pesas või kimbutavad aedikukaaslastest binturonge. Viimased tulevad aedikusse turnima enamasti pealelõunal ja õhtupoolikul: ronimist sabaga julgestades (tal on haardsaba!) sammub binturong oksarägastikust välja, veab ninaga õhku ja sätib end siis vaatama, mida maapinnal vudiv sõrmiksaarmapere teeb. Huvi on vastastikune!

Tillukesed riisiamadiinid kiskjaid ei pelga ja varuvad pesamaterjaliks kõrrekesi sealtsamast saarmaaedikust. Nooruke hõbefaasani kukk hüppab julgelt külastajate teele. Tihedast taimestikust astub korraks päikeselaiku lakktuvi. Valge-kuldnokad asjatavad taimestiku varjus, tanukana kukeke aga on uljalt uudishimulik ja lendab kõrgele oksale ümbrust seirama.

Terraariumiasukadki on aktiivsed. Esmaspäeval kõhu täis söönud lühisaba-püüton ei olegi pinnase alla peitu pugenud. Võrkpüüton roomab uudistades ringi ja smaragdskingid on liikvel.

Cumingi varaan luurab uudistajaid pinnasest ja ronib siis seinale haigutama.

Tokee oksale munetud munapaar paigutati ärasöömise vältimiseks pisikese karbikesega sinnasamasse terraariumipinnale.

Väikese troopikamaja jõeraide akvaariumis näeb lisaks märtsis sündinud ja üles kasvanud kolmele pojale ujumas veel kaht pisikest jõeraipoega.

Liigikaitseuuringute keskuses on tänavu ilmavalgust näinud 17 naaritsa- ja 21 lagritsapoega.

Lumeleopard Makalu lesib nüüd jälle aedikus oma lemmikkivil. Möödunud reedel käis ta hambaarstil: hambatohter Yves Debosschere Belgiast parandas ära tema kolm kihva, mis said aprillis juureravi.

Samal päeval käis hambaarstil ka 7-aastane naarits Tirk. Tema pidi abtsessi tõttu loobuma kõigist ülalõua parema poole hammastest.

Nädala keskel toimus kahepäevane linnalaager 7–11-aastastele koolilastele teemal „Loodusega koos(töös)“. Tuleval kolmapäeval ootavad loomaaed ja Pille Lille Muusikute Fond (PLMF) taas kõiki muusika- ja loomahuvilisi klassikakolmapäeva kontserdile.

Reedel, 25. augustil aga täitub loomaaial 84. tegutsemisaasta ja nagu juba traditsiooniks on saanud, toimub sel puhul põnev ja tegevusküllane loodushariduspäev. Pane tähele: sel päeval pääsevad kõik kuni 19-aastased noored loomaaeda tasuta!

Illustratsioon
Illustratsioon

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-16
  • Loomaaed 9-17
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-16, T-P 10-16
  • Vihmametsa sissepääs kuni 15:30
  • Laste loomaaed 10-17
  • Meenepood 10-16.30

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart