Kevad jõudis loomaaeda juba enne õiget tähtaega

Päike särab, lapsu- ja koerliblikad lendlevad, rasvatihased ja põldvarblased asjatavad pesakastide lähedal, arukuklased toimetavad kuhilpesal.

Esialgu vaid soojal keskpäeval õue pääsevad kuukabarrad lagistavad südamest naerda. Neitsikured tantsisklevad aedikus. Hiina goral lööb sõraga sõjakalt vastu maad ja pungitab uudistajale sõõrmeid.

Eakas emalõvi Tori lesib aedikus päikeselaigus. Šimpansid aga naudivad sooje päikesekiiri läbi klaaskatuse.

Sagris sulgedega valgepõsk-lagle patseerib lume alt välja sulanud aasal ja tuustib hoolega veel külmunud maad. Karjamaale lastud laste loomaaia alpakad ja kihnu maalamba utekari püüavad mulluse kulu vahelt vaevu tärkavat rohelust nosida.

Häälekas ja toimekas kullimägi on osaliselt suletud, laudtee üle linnutiikide on nüüd aga avatud. Emaelevantide aedikusse toodi kaks suurt koormatäit liiva.

Esmaspäeva hommikul saabus suur õnn jääkarude Friida ja Raspi õuele. Euroopa loomaaedade ja akvaariumite assotsiatsiooni (EAZA) ohustatud liikide Euroopa programmi (EEP) jääkarude koordinaator andis loa meie jääkarud kokku lasta ja nii me kohe ka tegime. Karude kohtumisrõõm oli suur ja uni pärast kahekesi koos rassimist sügav.

Kevad on paljudele õrnuse aeg, sestap kutsub loomaaed paastukuu kahel viimasel pühapäeval loomade kevadest osa saama. Abiks on loodushariduse spetsialist Darja Zubareva.

Neljapäeva hommikul pühkis Eestimaa tolmu jalgelt pea kolm aastat Tallinna loomaaias elanud Siberi muskushirv ehk kabargaa nimega Bram. Ta viidi tagasi sünnikoju Leipzigi loomaaeda, kus sel väikesekasvulisel, kuid aukartust äratavate kihvade ja väga hea hüppevõimega sõralisel saab olema vastutusrikas ülesanne sugu jätkata.

Kabargaa on arvatud ohustatud liikide Euroopa programmi, sest isasloomadelt saadava muskuse kõrge hind on põhjustanud loomade üleküttimist ja arvukuse langust. Leipzigis ootab Brami viiest emasest koosnev kari. Tulevastele järglastele on plaanitud elupaik ka Tallinna loomaaias valmivas Kaug-Ida loomi tutvustavas tiigriorus.

Tallinna loomaaia algatusel algas läinud reedel Tallinna linna e-teenuste lehel annetuste kogumine Ukraina loomaaedade toetuseks, lisaks võib annetada ka loomaaia kassades. Alates kesknädalast saab annetusi teha väljastpoolt Eestit, vaata täpsemalt Facebookist. Neljapäeva hommikuks oli annetuse teinud 628 inimest ja kogutud 20 514 eurot. Annetuste kogumine jätkub kogu kriisi aja. Toetus jõuab sõjakoldes loomaaedadeni Euroopa loomaaedade ja akvaariumite assotsiatsiooni (EAZA) vahendusel.

Rahvusvahelisel karupäeval, 23. märtsil avatakse keskkonnahariduskeskuses pidulikult Eesti tänavuse aasta looma pruunkaru aasta. Ettekannetest saame teada, kuidas käib taliuinakust tõusva metsaoti käpp Eestis ja kui mitu ning milliseid karuliike elab mujal maalimas.

Lisaks on keskkonnahariduskeskuses kuni 30. aprillini välja pandud tunnustatud loodusfotograafi Ingmar Muusikuse fotonäitus «Lähedal. Metsikute naabrite portreed». Tuleva nädala neljapäeval, 24. märtsil on fotode autor ka ise näitusel kohal ning kõneleb kohtumistest loomadega ja fotode sünnilugudest.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-18
  • Meenepood 10-17

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart