Näitleja Janek Joost tegi koos poja Ottoga (15) kaasa testekskursiooni vihmametsas veel enne ekspositsiooni avamist.

“Äge on! Inimesed on nii palju vaeva näinud!” tunnustab ta. “Isegi, kui neid loomi puuris näidatakse, on see tehtud parimal võimalikul moel – loomadele on loodud parimad tingimused. Ma näen, et see on nii,” 

Foto:; Toomas Eelrand

Otto lisab, et ka talle väga meeldis. “Kui külma eest ära tulla, siis kindlasti siia. Ja väga ägedad loomad olid! Eriti saarmad – ja kalakassid olid ka väga kenad, nägid välja nagu ilvesed või väikesed leopardid.”

Janekile ja Ottole jäid silma tõetruud kaljuimitatsioonid. “Saarmatele oli pandud jooksma enamiku inimeste jaoks nähtamatu kaabel, mis peaks tagama, et kui keegi ikka väga osavaks muutub, siis ta sealt üle ei roniks. Tore on see, et see pole kusagilt maapoest ostetud elektrikarjus, vaid see kaabel on pandud ka vihmametsa sarnase liaani sisse, see jookseb nagu oksa sees. Vaatepilti hoitakse võimalikult usutavana,” jagab Janek muljeid.

Ta tunnistab, et kurvaks muutis neid pojaga infostendide lugemine. “See, et loomaliigid on hävima hakanud. Kolmkümmend protsenti nahkhiirelistest lendkoertest on hävinud viimase viieteistkümne aastaga! Et Borneo saarel saavad vihmametsad täitsa otsa aastaks 2100!” ei jõua ta ära imestada. “Samamoodi lugesime palmiõli kohta. Need infostendid on üsna kõhedust tekitavad.”

Otto märgib, et noored inimesed on kliimamuutustest ja sellega kaasnevatest mõjudest üsna hästi informeeritud. Juba viiendas klassis õpetati talle ja kaaslastele taaskasutust ja säästlikku eluviisi. “Mulle omal ajal koolis seda ei räägitud, olen ise selleni jõudnud, et olen kaubanduse väga närb toetaja,” tõdeb Janek. 

Foto: Toomas Eelrand

Samas rõõmustavad nii isa kui poeg teadmise üle, et loomaaia tingimustes suudavad selle asukad siiski elu jätkata – detsembris toodud sõrmiksaarmad said järglasi juba jaanuaris. “Neli väikest saarmat tuli juurde, samamoodi lendkoerad on juba paljunenud – see näitab ju, et nad on keskkonna omaks võtnud,” on Janekil giidi jutust meeles.  

Külma ilmaga on tema sõnul vihmametsa tore tulla – saad kogeda mõnusat niisket ja sooja atmosfääri. “Aga teiselt poolt tuleb sul kõik oma joped, sallid ja mütsid ära panna, sest ikkagi päris palav on,” teab ta nüüd. “Kujutan ette, et nende elutingimuste loomine siin kliimas ei ole üldse lihtne.”

Illustratsioon

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-16
  • Loomaaed 9-17
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-16, T-P 10-16
  • Vihmametsa sissepääs kuni 15:30
  • Laste loomaaed 10-17
  • Meenepood 10-16.30

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart