Tagasi tulnud talvekülm teeb rõõmu põhjamaade ja kõrgmägede asukatele

Miinuskraadid võtsid linnukeste rõõmsa sulailmasädina vaiksemaks, seevastu talvekülma nautivad muskusveised külitavad mõnuga uuesti maha sadanud koheval lumel. Euroopa piisonid tuuseldavad neile aegajalt ette antud noori kuuski nõnda, et meeldiv kuuselõhn veel kaua õhus hõljub.

Lumeleopardid lustivad kahekesi ja omaette, teevad kõrgeid hüppeid ja mängivad einest järele jäänud konditüki või mänguasjadega. Vahel võib tabada ka nende omavahelisi õrnusehetki. Mõnikord aga tuleb hoolega silma teritada, et tüve või kivi varju kerra tõmmanud looma märgata.

Läinud laupäeval munes habekotkas teise muna, misjärel võeti esimene muna inkubaatorisse haudumisele. Teine muna jääb pessa seniks, kuni linnuvanemad oma haudumiskohust täidavad.

Läinud neljapäeval jõudsid meile uued loomad Riia loomaaiast: suhkru-liugurpossum, neli pisihiirt, neli konnaliiki ja üks kala, piitssaba rüüsägalaste sugukonnast. Uued loomad on 30 päeva karantiinis, seejärel saab neid ekspositsioonides näha.

Et suhkru-liugurpossumid on ööaktiivsed, ei soostunud nooruke emasloom pildistamise tarbeks peidupaigaks valitud õõnsusest väljuma ja sirutas vastu oma tagajala tallaaluse.

Nii kalakassipäeval kui ka aasta looma saarma sündmusel osales rõõmustavalt palju huvilisi. Väga tublid olid ka loomad, kes külaliste ees pikalt tegutsesid ja oma oskusi näitasid.

 

Kesknädalal võeti ette saarmapere kaalumine. Loomulikult trügis kaalule kogu pere korraga: üheksa looma kogukaal oli 17 kilogrammi.

Samal päeval mõõdeti ja kaaluti ära paksunahaliste majas elav kuningboa. Temal on pikkust kaks meetrit ning kaalu neli ja pool kilogrammi.

Populaarne elukeskkonna rikastusvahend elevandi sõnnikupall pälvis ka sudaani maasarvikute tähelepanu – õige pea oli terve pall lindude pikkade ja tugevate nokkadega aedikuliivale laiali laotatud.

Arboristid langetasid mullu tormis murdunud puid kureaedikutes. Okassead, kotkad ja paksunahalised said endale mõnusaid pakke tegutsemiseks.

Keskkonnahariduskeskuse fuajeesse riputati üles läinud aasta looma lendorava näitus, jätkuvalt saab nautida kunstnik-animalist Sandor Sterni joonistusi ja maale.

Loomaia liigikaitseuuringute keskuses töötav  DNA analüüside spetsialist viibis kümme päeva Viini veterinaariaülikoolis professor Rupert Palme poolt juhitud laboris. Seal uuritakse loomade fekaalse päritoluga hormoonide kortisooli ja kortikosterooni metaboliite, et määrata loomade stressitaset. Meie spetsialistil oli kaasas 241 euroopa naaritsa roojaproovi, millest määrati nii stressi- kui ka suguhormoone. Laboritehnikaga tutvumise ja määramismeetodi omandamise eesmärgiks oli loomaaia laboris hormoonide määramise käima lükkamine.

Neljapäeval käisid meil külas ametivennad Soomest Ähtäri loomaaiast. Tallinna koolide tublid õppurid, kes osalevad projektis „Vau! Ohhoo!“, aga väisasid meie vihmametsamaja ja paksunahaliste maja ekspositsioone.

Ees ootav laupäev on laste laupäev: kuni 19-aastased noored saavad loomaaeda tasuta külastada. Pühapäeval aga tulevad ujumiskooli „Ujume Koos“ lapsed külla oma vaderiloomale hallhülgele.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-18
  • Meenepood 10-17

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart