Kesksuvi lubab end nautida vaatamata vihmavalingutele

Kenas kerges suvekarvas keerdus sarvedega tadžiki markuur lesib mõnusalt varjulises lamamiskohas aediku suures palgihunnikus. Pürjad ehk euroopa piisonid pikutavad otse mullasel maapinnal. Jaanipäevajärgsele palavusele vaatamata pole nad kogu talvekarva veel seljast maha saanud. Prževalski hobuste aediku on vallutanud kuldnokaparved, mõned hakkajamad linnukesed toimetavad ka märade seljas ja lakakarvades. Vahvalt mustvalge vaari ehk kirileemur uneleb oma õuealal, amuuri kass aga piilub vaatajaid põõsast.

     

Suve südames 14. juulil peetakse igal aastal üle maailma šimpansipäeva. Ka Tallinna loomaaias olid sel neljapäeval tähelepanu keskmes meie kaks šimpansiemandat Betty ja Quincy, kes aga peale hommikupooliku tugevat paduvihmahoogu õue tulema ei soostunud – rohi ju märg – ja said oma maiuspalad kätte troopikamajas.

Faasanite reas hõbefaasanipaari kõrval aedikus näeb nüüd siblimas mai keskel koorunud viit noort hõbefaasanit. Mai lõpus ja juuni alguses sündinud kaks ida-sinilamba tallekest ei pelga ringi kepsutada, kuid vanemad püüavad neid vaatajate eest siiski igaks juhuks varjata. Jaapani makaakide peregruppi sündis teisipäeval pisipoeg.

     

Kullimäel toodi külastajate alale tagasi merikotkapaar ja USA vapilind valgepea-merikotkas. Habekotkad on veel suletud alal. Looduskooli esisel muruplatsil võib kohata õuejalutuskäiku tegevaid eluslooduse klassi asukaid amuuri roninastikut ja kolumbia viker-silehuulboad.

Kui äkiline vihmavaling õueelu nautida ei lase, tasub siseekspositsioonid ette võtta. Troopikamajas saab pakkuda vaatamislusti pintšetamariinidele, uudistada kinkažude tegemisi punase valgusega ööaedikutes, kaasa elada kangursipelgate maiustamisele viinamarjaga.

     

Rohelise kiiverbasiliski ja veeagaami ühisaediku ees on hea silma teritada ja vahet teha maailma erinevatest nurkadest pärit, kuid väliselt ja eluviisilt suhteliselt sarnaseks kujunenud liikidel.

Kirevahvenlaste akvaariumis võib tabada töötamas usina klaasipuhastaja – liithammassäga kaabib seal hoolega klaasi vetikatest puhtaks.

Troopikamaja konnade ritta on nüüd välja pandud Lõuna-Ameerika päritolu kirevad puukonnad, ühed esimesed nn noolemürgikonnadest, kes omal ajal Ameerikast Euroopasse toodi.

Keskkonnahariduskeskuses on kaks toredat näitust. Fuajees saab uudistada rahvusvahelises kunstilaagris „Kohtumised Eestis“ nädala jooksul valminud maale Tallinna loomaaia asukatest. Panduse seinal aga näeb loodusfoto võistluse „Vereta Jaht 2020“ auhinnatud fotosid Eesti loomadest ja loodusest.

Neljapäeva õhtul toimus viimane selle hooaja hilisõhtune ekskursioon – valged ööd jäävad tasapisi lühemaks ega võimalda enam loomaaiaasukate öiseid tegemisi segamatult uudistada.

Peale linnurahu lõppu juuli keskpaigas algab loomaaias tiigrioru ehitus. Ettevalmistusena piirati juba aedadega tulevase tiigrioru asupaik – haljasala peagi valmivast Kagu-Aasia vihmametsa hoonest paksunahaliste majani.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-18
  • Meenepood 10-17

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart