Mahe sügis lubab õueelu nautida

Sompus ja vihmane ilm ei soosi loomaaiakülastust, kuid hoiab külmakraadid eemal ja öödki mahedalt soojad, nii et õuemõnusid saavad veel nautida ka loomaaias elavad lõunamaade asukad.

Valgesaba-okassead pikutavad nüüd isegi päevasel ajal täiesti vabatahtlikult aedikunurgas või maiustavad ette antud pajuokstega. Raipekotkas poseerib sügiseselt kirju pihlapuu taustal ja käib vargsi pinnasest sinna peidetud konditükke välja kaapimas.

Jõesead on tõsiselt nõuks võtnud kogu aediku liivapinna pahupidi pöörata ja kaevavad sinna kohati lausa kaevikuid. Ekvatoriaal-Aafrika asukatena nad ju Eestimaa talvekülmaga õue tegutsema ei pääse.

Vööthüään jookseb mahlane ribitükk hambus ega riski seda maha panna. Teadagi, õueaedikus on ju kohe nii varesed, rongad kui ka kajakad matti võtmas.

Hiid- ja valgepea-merikotkad kullimäel on sügiseselt häälekad. Pisike vöötkakk uurib läbi vihmase vaateklaasi teraselt ümbrust ega lase end vaatajast häirida.

Sügisjahedus on mõjunud hästi jääkarude basseiniveele. See paistab nüüd taas kenasti läbi ja võimaldab jääkarude ujumistehnikat jälgida. Rasputin armastab ujuda hommikupoolikuti, Friida aga enam ujumisele energiat ei raiska ja kogub hoolega talvevarusid naha alla.

   

Noored nuubia kaljukitse sikud käivad juba kitsekesi kontrollimas – kas nood on pulmaajaks valmis. Karja juhil võimsate sarvedega 12-aastasel Kronil on aga kõik kontrolli all.

Laste loomaaia „inglitiivaga“ muskuspardil on käsil sulgimine. Metaboolne haigus „inglitiib“ – tiiva otsa kehast eemale väändumine – kujunes tal välja enne loomaaeda jõudmist. Selle põhjuseks on kõrge kalorsusega toidu, näiteks teravilja või saia söötmine veelinnule. Looduses on pardi peamine toit selgrootud vee-elukad ja taimed.

Loomaaia kääbus- ja dekoratiivkanad koliti talvekorterisse. Argusfaasan munes kesknädalal esimese muna. Kurgede, toonekurgede ja flamingode nokad, suled ja jalad kontrolliti üle. Kel vaja, sel kärbiti tiivasulgi. Sõralistele tehakse plaanilist nugiliste tõrjet.

Loomaaia põhjavärava lähistele Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna tudengite poolt rajatud mammutiskulptuuri „Nähtamatu“ juurde istutati viis 12 meetri kõrgust serbia kuuske. Puud jäid ette Ahtri tänava uue büroohoone ehitusele.

Värviline oktoober tõi riburada tähtpäevi, mida loomaaias tähistada. 4. oktoobril tähistasid loomaaednikud kringliga rahvusvahelist loomaaednike päeva. 5. oktoobri õpetajate päeva puhul peeti meeles ka loomaaia loodushariduse osakonna töötajaid.

Läinud nädalal käisid loomaaia spetsialistid kogemusi vahetamas Euroopa loomaaedade ja akvaariumide assotsiatsiooni (EAZA) aastakonverentsil Portugalis.

Loomaaias suvel toimunud kunstilaagris „Kohtumised Eestis“ valminud maalid on osta.ee lehel heategevuslikul oksjonil pakkumisteks avatud kuni 19. oktoobrini. Oksjoni tulu läheb liigikaitse heaks, manuli ja sumatra ninasarviku kaitse toetuseks looduses. Lähemalt siin.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-18
  • Loomaaed 9-20
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
  • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
  • Laste loomaaed 10-19
  • Meenepood 10-19

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart