Paastukuu tõi loomaaeda kitsetallekeste rõõmsat mökitamist, aga ka suurt kurbust

Kevadiselt sooja ja vihmamärja emakeelepäeva lõunatunnil otsustas laste loomaaia kääbuskodukits Kribu tallekestega maha saada. Sündinud kaks talle (sikktall ja kitstall) on esimesed nelja-aastase pausi järel. Kesknädala õhtupoolikul poegis samas kääbuskodukits Luuna samuti kaks talle (kitstall ja sikktall). Neljapäeva lõunal sai kahe kitstallega maha sõraliste majas elav Roosi, õhtul aga sündisid Ollile laste loomaaias kolmikud kitstalled.

Laste loomaaia laut on avatud iga päev 10–17 ning tallekesed ootavad vaikselt ja rahulikult käituvaid uudistajaid.

Troopikamajas lasti jõeraide suurde akvaariumi grupp sõõrahvenaid, keda peetakse akvaariumikalade kuningateks. Amazonase jõe vesikonnas elavaid ja kuni 20 cm pikkuseks kasvavaid sõõrahvenaid kutsutakse ka imetavateks kaladeks, sest neil on omapärane viis oma järglaste eest hoolitseda: maimud toituvad mõlema vanema keha limaeritistest.

Mahe ilm lubab õueaedikutesse jalutama sini-paabulinnud ja argusfaasanid. Kanada lagled pääsesid suuremale alale jalgu sirutama.

Manulitel on selleks korraks sõprus läbi ja kumbki elab nüüd jälle oma aedikus.

Läinud reedel läbis silmakontrolli lumeleopard Makalu. Koostöös Eesti Maaülikooli veterinaaride ja oftalmoloog Andžela Lehtlaga tuvastati loomal spontaanne sarvkesta irdumine. Ravi ajaks jääb Makalu hämarasse siseruumi. Ka hambad ei ole noorel irbisel kuigi heas korras, sestap ootab teda ees kohtumine hambaarstiga.

Eesti Maaülikooli suurloomakliiniku spetsialistid värkisid sõrgu hiidveisel gauril.

Loomaaed teatab sügava kurbusega kahe väljapaistva loomaaiaasuka lahkumisest.

Reedel, 10. märtsil said otsa vööthüään Kati elupäevad. Viimased kuud toetavat ravi saanud loomal avastati kasvajad kõris ja emakas. Kati sündis Tallinna loomaaias 10. juulil 2005 ning elas siin 17 aastat ja kaheksa kuud. Sellega püstitas ta meie loomaaias elanud vööthüäänide vanuserekordi. Tallinna loomaaias elab nüüd ainult üks vööthüään, 13-aastane isasloom Kanter.

Esmaspäeval, 13. märtsil suri ägeda kõhukelme- ja munasarjapõletiku tagajärjel harikrokodill Lonni, kes elas Tallinna loomaaias alates 1972. aastast. Tema maost leiti maomahla toimel õhukeseks kulunud krooniaegseid münte, mis oma teravate servadega võisidki põletiku põhjustada.

Müntide viskamine loomade basseinidesse ja aedikutesse on seal elavatele elukatele väga ohtlik. Läinud aasta EAZA (Euroopa loomaaedade ja akvaariumide assotsiatsiooni) konverentsil oli just teemaks sagenenud metallileiud (mündid, telefoniakud jm) roomajate kõhus. Riia loomaaia omaaegne staar eakas alligaator suri samuti tõenäoliselt elu jooksul kõhtu kogunenud müntide põhjustatud tervisehädadesse.

Harikrokodill Vanamees on nüüd meie viimane loomaaiaasukas, kes on elanud Mäekalda tänaval paiknenud loomaaias. Ta saabus Tallinna Berliini Tierparkist 1972. aastal. Tema arvatav sünniaasta on 1963. Ajal, mil väike Vanamees munast koorus, ei olnud arvepidamine veel nii täpne kui tänapäeval.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-17
  • Meenepood 10-17

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart