Kõrvitsapeo järelkaja

Loomaaias traditsiooniks saanud vahva kõrvitsapidu on nüüd möödas ning kõik abilised ja osalised loomaaia Facebooki lehel ka tänatud. Vaata siia.

Ilm kõrvitsapeol läinud laupäeval oli küll sompus, tibas ja vahepeal lausa ladistas vihma, kuid Eesti inimene end kergelt kõigutada ei lase. Õige õueriie seljas saab sündmusest häirimatult osa võtta nii väikelaps kui ka vanavanem. Avastada ja uudistada aga oli palju. Kuidas jääkaru Raspi ilusa sealihakintsu kõrval hoopis kõrvitsat haukas, endal koon ja põsed viljamahlast kollased, ega jätnud enne, kui kirev vili lõpuni söödud sai. Kuidas okassead okkad turris ja silmad üllatusest ümmargused hiigelvilja piidlesid, enne kui hambad sisse julgesid lüüa. Mida arvas ninasarvik Kigoma talitajate meisterdatud vahvast kõrvitsaöökullist või mida laste loomaaia seramakana kõrvitsakukega ette võttis. Kuidas nägi välja jaapani makaakide ja kihnu maalammaste kõrvitsapidu ning kas hallhülged ka peomelust osa said. Kuidas söövad elevandid ja ninasarvikud suuri ja kuidas väikesi kõrvitsaid ning palju-palju muud põnevat.

Kõrvitsakampaanias osales tänavu 54 lasteaeda ja kooli üle Eesti, suurenenud on Tallinna ja Harjumaa lasteasutuste osavõtt. Suurima koguse aiasaadusi annetas Tõstamaa Lasteaed, suurima koguse kõrvitsaid aga saatsid loomaaeda Kadrina Keskkooli 6. klassid. Kõrvitsaid ja suvikõrvitsaid kogunes üle 5,5 tonni, õunu üle 3,5 tonni ja muid köögivilju (kapsast, peeti, kartulit ja kaalikat) kokku 1,1 tonni.

Suvi oli kuiv ja seetõttu jäi enamiku kõrvitsate kaal vahemikku 2–4 kilo (möödunud aastal 3–6 kilo). Kõige suurem kõrvits kaalus 45,5 kilo, väikseim 80 grammi.

Ka eraisikute osalus kampaanias oli märkimisväärne: loomaaiale annetati kokku neli tonni erinevaid aiasaadusi. Annetatud köögiviljadest jätkub loomaaialoomadele novembri lõpuni, sestap võetakse aiasaadusi loomaaias vastu jätkuvalt.

Tasapisi jahenev ilm sundis sudaani maasarviku ja heleflamingod talvemajja. Pelikanid ja kured aga patseerivad veel õueaedikutes.

Kuningtamariinid troopikamajas suhtlevad õrna vilevidinaga, sugevad teineteist ja magavad koos ühes majakeses.

Alpinaariumi ida-sinilammaste uttede karja lasti esmaspäeval kolm noort kenasti laiuvate sarvedega, ent suguvõimetuks tehtud isaslooma. Tallinna loomaaias on ida-sinilambaid piisavalt ja ekspositsioonikarjalt pole vaja järglasi saada.

Nagu igal talveperioodil lisandusid ka nüüd loomaaialoomade ratsiooni idandatud ja ettekasvatatud nisuorase matid. Üle hulga aja uus asi, pealegi veel tõeline toitainetepomm toidulaual – see maitseb loomadele väga hästi.

Loomaaia kassadest ja meenepoest võib nüüd endale või kingiks soetada tuleva aasta loomaaia kalendri. Samas on õige pea saadaval ka loomaaia mesilaste kogutud õiemesi.

Järgmisel nädalal algab loomaaias põnev loodusfoto koolitus, huvilistel palume registreeruda.

Illustration
Illustration

Avatud iga päev

  • Kassad ja sissepääs 9-17
  • Loomaaed 9-19
  • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-18, T-P 10-18
  • Vihmametsa sissepääs kuni 17:30
  • Laste loomaaed 10-18
  • Meenepood 10-17

Loomaaia kaart

Loomaaia kaart