Uus kodu amuuri tiigrile ja teistele Kaug-Ida loomadele

Tiigriorg koosneb peamiselt amuuri tiigrile ja teistele Kaug-Ida asukatele rajatavatest välialadest ja külastajate aladest. Eelkõige lähtuti loomade heaolu tagamisest, kuid ühtlasi ka külastajatele elamusi pakkuva keskkonna loomisest. “Tiigrioru kontseptsiooni koostamisel on osalenud paljud inimesed, sealhulgas ka professionaalne zoodisainer Ameerika Ühendriikidest. Tahame teha tiigriorust koha, mille lahendustesse on haaratud parim praegu maailmas olev teadmine. See võimaldab pakkuda loomadele nende heaolunõuetele vastavaid tingimusi, külastajatele jahmatavaid elamusi ja võimalust kaasa lüüa selle liigi kaitses looduslikes oludes.” Nii on tööd ja plaane kirjeldanud loomaaia endine direktor Tiit Maran.

Lisaks amuuri tiigrile saavad tiigriorus oma uue elupaiga mitmed teised Kaug-Ida loomaliigid: amuuri leopard, punahunt, õnnekurg, must-toonekurg, habekakk ja händkakk. Lisaks kolib sinna ka Alpi ümiseja. Kõik liigid asuvad elama oma loodusliku elupaiga sarnases keskkonnas, mis aitab Kaug-Ida loodusest ettekujutust saada. Amuuri tiiger on tiigri kõige põhjapoolsem ökotüüp, kes on levinud Kaug-Idas Amuurimaal. Praegu elab looduses umbes 500 amuuri tiigrit.

  • Amuuri tiigrid

Tiigriorgu naases juuni alguses meie oma väga armastatud amuuri tiiger Pootsman pärast oma pikka reisi Euroopa loomaaedades. Euroopa ohustatud liikide paljundusprogrammi raames viibis Pootsman järglaste saamise eesmärgil Tšehhis Zlini loomaaias (2018), Itaalias Parco Natura Vivas (2020) ja Sloveenias Ljubljana loomaaias (2021). Tšehhis ja Itaalias sai Pootsman kokku kuus järeltulijat ning praegu on 13-aastane Pootsman juba mitmekordne vanaisa. Tallinnasse tuli ta Sloveeniast koos oma kaaslase Danutaga.

Enne ärasõitu Sloveeniast Ljubljana loomaaiast tehti Pootsmanile tervisekontroll, mille käigus avastati kasvaja tema kõhuseinas. Tallinnas võetud koeproov näitas, et tegemist on kahjuks pahaloomulise kasvajaga. Pärast kompuutertomograafiat Pootsmani opereeriti, kuid lõikus kestis kaua ja kahjuks ei pidanud looma organism vastu ning Pootsman suri.

Tiigriorgu on kohale jõudnud ka Helsingi Korkeasaari loomaaias 2022. aastal sündinud emane amuuri tiiger Ohana ja Šotimaalt on saabumas isane amuuri tiiger Aleksander.

    • Tiigriorg

    Tiigritele on ligikaudu 2,5 hektari suurusel maa-alal loodud looduslik keskkond suurte puude ja veesilmadega ning uudsete õhus kulgevate käigutunnelitega.

    Ala külgneb vahetult Kagu-Aasia troopilise vihmametsa hoonega, milles asuvas kohvikus saavad külastajad tiigrit läbi klaasakna uudistada. Tiigriorus paiknevad ka Tiigri kohvik ja kolm puhkeala koos laste mänguplatsidega.

    Tiigriorgu hakati ehitama 2023. aastal ning uus ala on külastajatele avatud alates 19.06.2024.

    • Loomaaed tänab

    Tallinna loomaaed tänab kõiki asjaosalisi ning suure südamega annetajaid, kes on meid Tiigrioru valmimisel aidanud:

    zoodisainer Julia Hanukanova, Riin Kersalu, Tallinna Linnavaraamet, SWECO Projekt OÜ, AS EG Ehitus ja INF Ehitus OÜ, Atemo OÜ, Keskkonnaprojekt OÜ, Eesti Loomaaiasõprade Selts, AS Olerex, Pipedrive OÜ, Premia Tallinna Külmhoone AS, Citycon OÜ, Jääaja Keskus, Saue Gümnaasiumi ja Nissi Põhikooli õpilased, Skeleton Technologies ja paljud eraisikud.

    Eriline tänu ka amuuri tiiger Pootsmani vaderile – Krah Pipes OÜ-le – kes toetas Pootsmani ülalpidamist teistes loomaaedades kogu tema Tallinnast äraoleku ajal.

    Illustration

    Avatud iga päev

    • Kassad ja sissepääs 9-18
    • Loomaaed 9-20
    • Siseekspositsioonid, sh Vihmamets E 11-19, T-P 10-19
    • Vihmametsa sissepääs kuni 18:30
    • Laste loomaaed 10-19
    • Meenepood 10-19

    Loomaaia kaart

    Loomaaia kaart